Bankrot USA je dočasne zažehnaný

17.10.2013 Celý región

Washington (TASR) - Hroziaci bankrot USA je aspoň do začiatku roka 2014 odvrátený. Obe komory Kongresu schválili v noci nadnes dohodu lídrov demokratickej väčšiny a republikánskej menšiny v Senáte, ktorá aspoň dočasne zabráni hroziacej platobnej neschopnosti USA a zároveň umožní vláde opätovne fungovať v normálnom režime.

Demokratmi ovládaný Senát schválil dohodu krátko po 02.00 h SELČ pomerom hlasov 81 ku 18. O dve hodiny tak urobila pomerom hlasov 285 ku 144 Snemovňa reprezentantov, kde síce majú väčšinu republikáni, ale tí oznámili, že ju nebudú blokovať.

Na základe stredajšej dohody lídrov v Senáte by vláda mala v bežnom režime fungovať predbežne do 15. januára 2014. Dohoda okrem toho rieši aj problém dlhového stropu, ktorý sa posúva do 7. februára, takže USA si budú môcť do tohto termínu opätovne požičiavať, potom ho bude treba opäť zvýšiť. Súčasný dosahuje výšku 16,7 bilióna dolárov.

Obama dohodu podpísal

Americký prezident Barack Obama podpísal v noci nadnes dohodu schválenú oboma komorami Kongresu, ktorá aspoň do začiatku roka 2014 zabráni hroziacej platobnej neschopnosti USA a zároveň umožní vláde opätovne fungovať v normálnom režime. Oznámila to agentúra Reuters.

Dokument sa tak stal zákonom a začal okamžite platiť.



Republikáni verzus demokrati

Platobnú neschopnosť USA spôsobili neprekonateľné rozpory medzi republikánmi a demokratmi. Republikáni v nimi ovládanej Snemovni reprezentantov prijali 30. septembra dva návrhy prechodného rozpočtu, ktoré odkladajú účinnosť reformy zdravotníctva demokratického prezidenta Baracka Obamu (tzv. Obamacare). Keďže oba návrhy neprešli v Senáte kontrolovanom demokratmi, nastala opäť patová situácia, ktorá trvala 16 dní.

Republikánsky senátor Ted Cruz z Texasu na margo dohody o zvýšení dlhového stropu v rozprave povedal, že "vypovedá všetko o establishmente vo Washingtone, ktorý rozhneval americký ľud". Jeho arizonský kolega John McCain nazval fiškálnu krízu veľkou chybou: "Spôsobili sme bolesť americkému ľudu, bolo to úplne zbytočné."

Aktivity vládnych inštitúcií v USA boli od 1. októbra, ktorý je zároveň začiatkom nového fiškálneho roka, výrazne obmedzené, keďže Kongres sa nedokázal dohodnúť na novom rozpočte. Zatvorené boli aj mnohé pamiatky, múzeá, zoologické záhrady či národné parky. Od dneška sa pomaly môžu začať vracať k bežnej činnosti. Podľa odhadov stál tzv. shutdown americkú ekonomiku 24 miliárd dolárov.
 

Vyberte región